• فرزانه فرزادنیا
  • فرزانه فرزادنیا
  • فرزانه فرزادنیا
  • فرزانه فرزادنیا
  • فرزانه فرزادنیا


معرفی دپارتمان

آنچه در نتایج تعداد بسیاری از پژوهش‌ها یافت می‌شود، نمایانگر این واقعیت می‌باشد که والدین دارای کودک توان یاب درمقایسه با سایر والدین، اضطراب وفشاررزیادی را تحمل می‌کنند.

 

این مشکلات ممکن است ناشی از نگرانی آن‌ها درباره آینده کودک، شدت معلولیت، هزینه‌های سنگین مالی، آرزوهایی که تصور می‌کنند بربادرفته، نگاه‌ها ورفتارهای ترحم‌انگیز اطرافیان، باورهای غلط جامعه، اطلاعات کم، محدودیت دسترسی به خدمات آموزشی وتوانبخشی وتضاد مربوط به وجود فرزندان دیگر، باشد. وجود این عوامل باهم، فشارروانی زیادی رابروالدین وارد می‌نماید که زندگی شخصی و خانوادگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسئولیت‌های مالی ، مختل شدن زندگی زناشویی، انزوای اجتماعی وکاهش زمانی که والدین بایستی صرف کودکان سالم خودنمایند، به عنوان عوامل تنش‌زا دراین خانواده‌ها شناخته شده است. به هرحال وجود یک کودک توان یاب به عنوان یک فشارخردکننده روی والدین است ودرحقیقت بیانگر مرگ آرزوها وامیدهای والدین ازآنچه کودک آن ها می بودوواقعیت این است که زندگی آن ها دیگر به راحتی وآزادی که قبلا بوده است نمی باشد.

علرغم تمامی این سختی‌ها باید این نکته را درنظر داشت که کودک توان یاب ما با اینکه نسبت به فرزندان دیگر نیاز زمانی بیشتری برای یادگیری و یا حتی بهبود روند سلامت جسمانی دارد اما یافته‌ها و آمار نشان می‌دهد که خوشبختانه این گونه افراد در آینده می‌توانند دوشادوش دیگر افراد جامعه و یا حتی بهتر از فرزندان دیگر توانا و کوشا باشند و به آینده‌ی آنان امید داشت. به همین جهت باید به‌ یاد داشته‌ باشیم که این کودکان معلول نیستند توان یابانی‌اند که نیاز بیشتری نسبت به دیگر فرزندان برای بهبود عملکرد دارند. بر همین اساس جایگزینی واژه‌ی مثبت توان یاب در مقابل واژه منفی معلول می‌تواند آنها و خود ما(اکثر افراد جامعه) را به آینده خوش بین‌تر سازد.
آن چنان که تمامی فرزندان ما نیاز به استعداد‌یابی و سنجش توانایی دارند؛ هدف ما به عنوان والدین، معلمان، و دست‌اندرکاران آموزش و پرورش این فرزندان توان یاب آگاهی از نقاط قوت و ضعف آنان می‌باشد تا بتوانیم نقاط قوت آنان را پررنگ نموده و برروی آنها تمرکز نماییم و نقاط ضعف آنان را نادیده بگیریم.باید بیاموزیم چگونه مانند یک پاک‌کن نقاط ضعف و ناتوانی‌ها را نادیده انگاریم و نقاط قوت و توانایی‌های آنان را برجسته‌تر نماییم. موسسه آماج درراستای مسئولیت اجتماعی خود،به استخدام وکارآموزی و آموزش افراد توان یاب پرداخته ودرتلاش برای رسیدن به هدف خود که همانا تسهیل زندگی برای توان یابان ازطریق مشارکت اجتماعی می باشد ،تمامی اعضای دپارتمان توان یابان توانمند را از میان توان یابان برگزیده است وبرنامه های توانمند سازی جهت آموزش این عزیزان ومعرفی آنان به سایر موسسات را سرلوحه فعالیت های خود قرارداده است.

کارشناسان دپارتمان

ریحانه ملانوروزی (رئیس دپارتمان توان یابان توانمند)
دکترا و کارشناس‌ارشد مدیریت آموزشی ، کارشناس‌ارشد زبان انگلیسی؛ مدرس دانشگاه ، مترجم و عضو هیئت مدرسان و کارشناس علمی دپارتمان خانواده و زنان موسسه آماج فرا توسعه نگر
توان یاب از بدوتولد با نابهنجاری ژنتیکی همراه بوده است و با تلاش و کوشش توانسته که همسطح با دیگر افراد جامعه فعالیت اجتماعی داشته باشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شیرین خزائی

کارشناس ارشد علوم اجتماعی و کارشناس ارشد مشاوره خانواده ، مدرس دانشگاه ، مشاور در حوزه‌ خانواده ، عضو هیئت مدرسان و کارشناس علمی دپارتمان خانواده و زنان موسسه آماج فرا توسعه نگر
توان یاب از 3 سالگی دارای کم‌توانی جسمی و حرکتی می‌باشد و با تلاش و کوشش توانسته که همسطح با دیگر افراد جامعه فعالیت اجتماعی داشته باشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اشتراک گذاری مقاله